Aktualności

Radiowe warsztaty dla… rzeczników policji

Data publikacji 23.06.2015

O tym jak nagrywać komunikaty głosowe, w jaki sposób przekazywać informacje, które kierowane są do słuchaczy radiowych i w końcu jaką treść wybrać z komunikatu, by ta, była najbardziej zrozumiana dla odbiorcy. O tym wszystkim rozmawiali dziennikarze Radia Olsztyn z oficerem prasowym elbląskiej policji.

Jak się okazuje na tego typu spotkaniach z profesjonalistami od nagrywania „dźwięku i mowy” można się wiele nauczyć. Spotkanie zostało zorganizowane przez dziennikarzy elbląskiego oddziału Radia Olsztyn oraz elbląską Policję. To pierwsze takie warsztaty, ale nie ostatnie. Policjanci chętnie skorzystają z doświadczeń dziennikarzy radiowych. Z pierwszego skorzystał oficer prasowy jednak „radiowcy” zapewniają że chętnie spotkają się z innymi funkcjonariuszami którzy z racji swojej funkcji również mogą „udzielać się na radiowej antenie”.  

- Mówiliśmy o tempie wypowiedzi, jej długości a także co ona powinna zawierać – mówi Mira Stankiewicz, dziennikarz elbląskiego oddziału Radia Olsztyn. – Od jakiegoś czasu w komunikatach prasowych, które otrzymujemy od elbląskiej policji oprócz tekstu, zdjęć i filmów zaczęły pojawiać się pliki dźwiękowe. To duży ukłon w stronę nas, radiowców. Wpadliśmy, wiec wspólnie na pomysł, że zrobimy takie spotkanie -  warsztaty radiowe w naszym studio. Jak widać doszły ono do skutku.

Oprócz technicznych kwestii poruszane były zagadnienia dotyczące samej treści, którą można wykorzystać w radiu jej jakości oraz urozmaiceń tła dźwiękowego.

- Komunikat radiowy jest często wykorzystywany przez nas do szybkiego informowania o wypadkach, objazdach i utrudnieniach w ruchu – mówi podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. Kierowca, który jedzie samochodem ma praktycznie tylko jedno źródło informacji, z którego korzysta i jest nim włączone w aucie radio. Chodzi o to by przekaz był szybki, krótki i zrozumiały.

Spotkanie było także okazją do wymiany poglądów i pomysłów. Jednym z nich jest stworzenie przez policję tygodniowego kalendarza spotkań prewencyjnych, który będzie dostępny dla dziennikarzy.

Fot. Policja

Bogdan Sentkowski, realizator dźwięku podczas warsztatów radiowych opowiadał na co należy zwracać uwagę nagrywając komunikat radiowy

Pliki do pobrania

  • 381.21 KB
Powrót na górę strony