Aktualności

Działają w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć! Słów kilka o prewencji kryminalnej

Data publikacji 06.04.2017

Czym jest prewencja kryminalna i czemu ma ona służyć? Sama nazwa wywodzi się od dwóch łacińskich słów: praeventio - zapobiegać i crimen - przestępstwo, zbrodnia. Jeżeli te wyrazy połączymy, okaże się, że prewencja kryminalna to zapobieganie przestępstwom. Będzie to oczywiście definicja w największym uproszczeniu. Prewencja kryminalna to wszystkie działania mające na celu zmniejszenie ilości przestępstw poprzez ograniczenie okazji do ich popełniania. Mundurowi z Elbląga zajmujący się profilaktyką na brak zajęć nie narzekają. W ubiegłym roku przeprowadzili 1 133 spotkania, w których wzięło udział 28 325 osób.

W elbląskiej komendzie w działania profilaktyczne jest zaangażowanych kilkudziesięciu funkcjonariuszy. To nie tylko sama komórka prewencji kryminalnej, ale również dzielnicowi oraz ruch drogowy. Wszyscy są specjalnie wyselekcjonowani do działań z zakresu profilaktyki. Ich spotkania z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami stanowią pomoc w walce z zagrożeniami. A takich nie brakuje. Chętnie rozmawiają i niosą pomoc całym rodzinom. W swoim zakresie działań mają zapobiegać zagrożeniom. I tak się dzieje. Mundurowi rozwiązują konflikty szkolne i są madiatorami. Współpracują z kuratorami sądowymi, miejskim departamentem edukacji oraz opieką społeczną i sanepidem. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką potrafią nie tylko znaleźć przyczynę popełnionych przestępstw, ale wiedzą także w jaki sposób im zapobiegać. Potrafią dostrzegać objawy zjawisk kryminogennych oraz cechy osób i ludzi zagrażających bezpieczeństwu.
Prowadzą prelekcje w przedszkolach, szkołach, klubach seniora, areszcie i w kościołach. Tworzą akcje profilaktyczne i spoty – jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Często ich praca wykracza poza standardowe obowiązki. Są dyspozycyjni praktycznie przez całą dobę. Są również tam gdzie dzieje się źle. Rozwiązują konflikty rodzinne, sytuacje przemocowe np.: gdy mąż bije żonę albo żona męża, bo z takimi przypadkami również się stykają. Najtrudniejsze dla nich tematy związane z krzywdzonym dzieckiem. 
Mówią o dopalaczach, narkotykach, alkoholu. Edukują młodzież z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W najbardziej zrozumiały sposób tłumaczą na czym polega odpowiedzialność prawna nieletnich i własność intelektualna. Są na bieżąco w sprawach cyberprzemocy, zagrożeń terroryzmem, a ostatnio poruszają tematy niebezpiecznych gier komputerowych i ich destrukcyjnym oddziaływaniu na młodych ludzi. 

W ubiegłym roku przeprowadzili 1 133 spotkania, w których wzięło udział 28 325 osób. Tylko w samym marcu 2017 przeprowadzili 39 spotkań, w których wzięło udział 847 uczniów, 278 rodziców i 104 nauczycieli.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

Powrót na górę strony