Aktualności

KWP: Niskie temperatury to zagrożenie dla osób zwłaszcza tych bezdomnych narażonych na wychłodzenie. Masz możliwość poinformowania nas za pomocą KMZB

Data publikacji 03.12.2018

Obecna pora roku powoduje, że na dworze robi się coraz chłodniej. Temperatura oscyluje około zera stopni Celsjusza, a będzie coraz zimniej. Wobec takiej sytuacji wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. Możesz poinformować nas za pomocą KMZB. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci z Warmii i Mazur odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. W 2015 roku od początku listopada do końca marca 2016 roku na Warmii i Mazurach odnotowano 11 osób, które zmarły z powodu wychłodzenia. Podczas zimy w okresie od listopada 2016 do końca marca 2017 roku odnotowano 10 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia. Na przełomie 2017/2018 (listopad/marzec) roku policjanci odnotowali 7 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia. Natomiast w tym roku nie odnotowaliśmy takich sytuacji. Jednak jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ciągu ostatniej doby zmarło 5 osób.

By przeciwdziałać przypadkom zamarznięć od początku listopada warmińsko – mazurscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji, policjanci odwożą potrzebujących do schroniska, do izby wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe siedzące na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko niska temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Każdego roku na terenie całego kraju w sezonie jesienno-zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia. Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Jedno z takich miejsc, w którym gromadzą się osoby bezdomne skontrolowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.


Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa. Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poinformowania nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tą aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne i udzielić im pomocy.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada 2018 roku jak co roku funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.
Powrót na górę strony