Aktualności

Z bezpieczeństwem jest całkiem nieźle. Elblążanie ocenili pracę elbląskich stróżów prawa

Data publikacji 08.12.2014

Coroczna ankietyzacja Elblążan jest najważniejszym miernikiem dla policjantów. Jest nie tylko wskazówką, jakie działania należy kontynuować, ale co najważniejsze – jak chronić mieszkańców i ograniczać przestępczość jeszcze skuteczniej.

21 listopada br. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu przeprowadzili wśród mieszkańców Elbląga ankietę oceniającą pracę elbląskich policjantów. Zbierali opinię od napotkanych na ulicach mieszkańców. W badaniach wzięło udział 498 respondentów. Największa grupa to osoby w przedziale wiekowym 36-50 lat (42,57%). Kolejna grupa osób była w przedziale powyżej 50 lat (34,74%). Uznali oni Elbląg za bezpieczny i spokojny w 70,68%. Stanowi to wzrost pozytywnych ocen w stosunku do ubiegłego roku o 4,28 punktu procentowego. Negatywnie w tym zakresie wypowiedziało się 13,86% respondentów, co stanowi spadek o 3,44 %. Jedno z najważniejszych pytań dało nam odpowiedź na to, czy elblążanie w swoim miejscu zamieszkania czują się bezpiecznie. Pozytywnie wypowiedziało się tu aż 86,34% badanych. Jest to wzrost pozytywnych ocen w stosunku do roku ubiegłego o 8,87 punktu procentowego. Zmniejszył się także odsetek osób, które stwierdziły, że „raczej nie czują się bezpiecznie i „zdecydowanie nie czują się bezpiecznie” o 3,83 punktu procentowego.
Na pytanie czy ankietowani dziś czują się bezpieczniej niż rok temu, pozytywnej odpowiedzi udzieliło – 52,81 %, stanowi to wzrost o 8,54 procenta. 8,03% respondentów udzieliło odpowiedzi, że nie czują się bezpieczniej niż rok temu i jest to spadek negatywnych wypowiedzi o 5,25 punktu procentowego do roku ubiegłego. Nie potrafiło udzielić zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie 39,16 % respondentów.
Jeżeli chodzi o zagrożenia przejawami patologii i zachowań przestępczych, które stanowią największy problem w miejscu zamieszkania, respondenci wymienili agresywnie zachowującą się młodzież – 31,33%. Stanowi to spadek obaw o 10,12 pkt. procentowych. Kolejno plasują się piraci drogowi z 24,50 procentami. W porównaniu do roku ubiegłego nastąpił w tej materii wzrost obaw o 10,42 punktu. Jeżeli chodzi o wandalizm to mamy 12,85 %. Tutaj nastąpił wzrost obaw o 5,26%. Mniej boimy się osób nietrzeźwych – 8,25% spadek o 4,8 pkt. procentowych, wandalizm oceniamy na 7,24 % i tu mamy spadek o 5,41 pkt. procentowych, piratów drogowych –14,08 % wzrost o 1,84 pkt. procentowych.
Na pytanie czy kontaktował(a) się Pan(i) z dzielnicowym w ciągu ostatniego roku –53,61% respondentów stwierdziło, iż nie kontaktowało się z nim w ogóle.  Na pytanie czy kontakt z dzielnicowym jest Pani/Panu potrzebny – 51,81respondentów stwierdziło, iż kontakt z dzielnicowym nie jest mu potrzebny. Natomiast 24,10% respondentów uznało, że kontakt z dzielnicowym jest mu potrzebny i tyle samo orzekło, że nie ma zdania.

Na pytanie, które z działań Policji uznaje Pan(i) za najważniejsze 54,22% respondentów uznało za najważniejsze - obecność w miejscach zagrożonych patroli pieszych, 32,13% – obecność patroli zmotoryzowanych policji a 7,43% obecność patroli ruchu drogowego, potrzebę częstszej obecności dzielnicowego w swoim rejonie zamieszkania widzi – 6,22%.

Bardzo dobrze i dobrze pracę elbląskich policjantów oceniło 70,68% ankietowanych co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 3,07 punktu procentowego. Ocenę dostateczną wystawiło 14,06% (18,51% w 2013r.) ankietowanych. Źle pracę policji oceniło 4,82% (6,24% w 2013 r.)  respondentów co stanowi spadek negatywnych ocen o 1,42 punktu procentowego.

Ankieta oceny pracy elbląskiej policji jest przeprowadzana co roku. Badana jest w ten sposób grupa blisko 500 osób napotkanych na ulicach. To oni oceniają funkcjonowanie jednostki ich oraz wyrażają opinię na jej temat. Celem ankiety jest zbadanie opinii mieszkańców, a także porównanie ich odczuć z wynikami statystycznymi z lat ubiegłych uzyskiwanymi przez komendę oraz opiniami przekazywanymi przez samorządy i instytucje współpracujące z policją. Głos mieszkańców w dyskusji nad stanem bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie, a samo badanie miało na celu poznanie zdania i opinii obywateli. Pojawiające się uwagi definiują obszary, które można usprawnić, jak również wskazują kierunki pracy Policji.

 

Powrót na górę strony