Elbląg: Kierowco - włącz światła mijania - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Elblągu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Kierowco - włącz światła mijania

Data publikacji 05.12.2018

Policjanci ruchu drogowego elbląskiej komendy często zwracają uwagę na kierowców jeżdżących na światłach do jazdy dziennej w czasie ograniczonej przejrzystości powietrza, np. gdy pada deszcz lub gdy już zapada zmierzch. W takich warunkach powinno się włączać światła mijania.

Jesienią, przy pochmurnej pogodzie z opadami deszczu, niektórzy kierowcy mają dylemat, kiedy jeździć na światłach do jazdy dziennej, a kiedy już na światłach mijania. Wątpliwości te pomogą rozwiać przepisy ruchu drogowego.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym rozwiązuje ten dylemat. „Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.”

Kierowcy mają obowiązek stosować się do tej zasady przez cały rok, w dzień, w nocy i podczas przejazdów przez tunele, także oświetlone.

- Od świtu do zmierzchu i przy dobrej przejrzystości powietrza, zaznaczam dobrej, zamiast świateł mijania można włączyć światła do jazdy dziennej - mówi podkom. Tomasz Krawcewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. -  Tutaj uwaga: oba rodzaje świateł nie mogą być włączone równocześnie. Pamiętajmy także o obowiązku używania świateł mijania, kiedy zmniejsza się przejrzystość powietrza lub np. pada deszcz – dodaje Krawcewicz.

Patrole elbląskiej drogówki pełniące służbę zwracają szczególną uwagę na ten aspekt bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przypominamy ponadto, że:

Niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł – od zmierzchu do świtu: może skutkować 200 złotowym mandatem i 4 punktami karnymi

Przypominamy też o akcji Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo http://elblag.policja.gov.pl/o01/aktualnosci/52284,Elblag-Twoje-swiatla-Twoje-bezpieczenstwo.html?search=2276864

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu