Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Kobieta przelała pieniądze swojej znajomej - okazało się, że prawdziwa znajoma nie prosiła o pożyczkę

Data publikacji 11.07.2019

Coraz częściej policjanci spotykają się z tą metodą wyłudzenia pieniędzy. Osoba z którą często się komunikujemy prosi nas o szybkie przelanie niezbyt dużej sumy pieniędzy. Zwykle jest to kwota do 1000 złotych. Zdarza się że po jednej takiej udanej próbie następuje kolejna prośba.

Oszustwo to charakteryzuje się szybkością. Sprawcy zależy na tym, byśmy nie weryfikowali niczego bo skoro rozmawiamy z naszym znajomym to przecież „pożyczka” jest bezpieczna i zaraz nam ją zwróci.

Oczywiście oszust nie dostanie pieniędzy od kogoś zupełnie obcego. Ale jeżeli podszyje się pod osobę, którą ta druga strona zna, a dodatkowo darzy sympatią – jego szanse znacznie wzrastają. 

- Wczorajsza sytuacja dotyczyła właśnie przelania pieniędzy metodą aplikacji do szybkich płatności – mówi policjant operacyjny wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. - Od młodej kobiety, oszust podszywający się pod jej znajomą wyłudził kwotę 1000 złotych posłużył się przy tym komunikatorem internetowym.  

W przypadku tego oszustwa sprawcy postawili na „ilość”, czyli więcej małych kwot niż jedno większe oszustwo. Pamiętajmy o tym i w sytuacji pytania o pieniądze weryfikujmy czy to naprawdę nasz znajomy. Oszustwo to przestępstwo, za które sąd może skazać na karę do 8 lat pozbawienia wolności.  

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Powrót na górę strony