Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Bez okularów – to tak jak bez prawa jazdy, ograniczenia w kierowaniu

Data publikacji 08.10.2019

Nietypową kontrolę drogową przeprowadzili wczoraj elbląscy policjanci. Mężczyzna kierujący autobusem został ukarany za kierowanie bez uprawnień, ponieważ… jechał bez okularów. Te w jego prawie jazdy zostały określone przez lekarza jako konieczne do prowadzenia pojazdu. Policja przypomina, że taka sytuacja kończy się 500 złotowym mandatem a kierujący dalej nie pojedzie.

Policjantów zainteresował mężczyzna kierujący autobusem, który nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej.  Chwilę później był kontrolowany przez funkcjonariuszy. Okazało się, że nie miał okularów,  a w jego prawie jazdy był zapis, że może kierować pojazdem tylko w okularach korekcyjnych. Cała sytuacja zakończyła się tym, że na miejsce kontroli przyjechał inny kierowca i to on dalej poprowadził autobus.

- Jeżeli na odwrocie prawa jazdy jest kod 01.01 oznacza to, że osoba prowadząc pojazd musi mieć założone okulary korekcyjne – mówi kom. Tomasz Krawcewicz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Natomiast kod 01.06 oznacza, że może też używać szkieł kontaktowych. W takich przypadkach kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Grozi za to 500 złotowy mandat karny.

Jeżeli okulary się nie znajdą a na miejsce kontroli nie przyjedzie inny kierowca a pojazd stoi w takim miejscu, że utrudnia ruch lub stwarza zagrożenie zostanie odholowany.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

  • Zdjęcie ilustracyjne