Elbląg: Kocie oczka to nie wszystko!  - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Elblągu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Kocie oczka to nie wszystko! 

Data publikacji 08.10.2019

Podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować szczególną ostrożność, zwiększyć uwagę i dostosować zachowanie do sytuacji zmieniających się na drodze – przypomina asp. Agnieszka Kudosz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Od stycznia tego roku elbląska policja, na obszarze swojego działania, odnotowała 38 zdarzeń z udziałem pieszych. W ostatnim czasie, kiedy wcześniej zapada zmrok oraz opady atmosferyczne pogarszają warunki drogowe obserwujemy wzrost liczby tego typu zdarzeń. Część wypadków z udziałem pieszych jest spowodowana wtargnięciem na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Przyczyną wypadku z udziałem pieszego jest najczęściej kompilacja kilku czynników leżących po stronie kierującego i pieszego. Bardzo niebezpiecznym wykroczeniem jest brak elementów odblaskowych u pieszego idącego po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Taki, nieodpowiedzialny pieszy daje kierującemu bardzo mało czasu na odpowiedni manewr. W tym tygodniu podczas krajowych działań policyjnych NURD (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego), policjanci drogówki, poza ustawową reakcją na takie wykroczenia, przekazywali pieszym elementy odblaskowe i kamizelki.  

Na jednym z najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych przy ul. Nowowiejskiej odbyły się ćwiczenia bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 12.