Elbląg: Oszukali 90-letnią kobietę - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Elblągu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Oszukali 90-letnią kobietę

Data publikacji 20.01.2020

8 tysięcy złotych przekazała oszustom 90-letnia mieszkanka Elbląga. Wcześniej ci, zadzwonili do niej i poinformowali, że jej córka spowodowała wypadek samochodowy. Poinformowali jednocześnie, że zostanie ona zatrzymana w areszcie jeżeli ta nie zapłaci określonej kwoty. Po pieniądze miał przyjechać kurier.

To właśnie kurierowi a w policyjnym żargonie „odbierakowi” kobieta przekazała pieniądze w kwocie 8 tysięcy złotych. Oszustwo to jest tak skonstruowane, że najpierw do starszej osoby dzwoni oszust podający się za policjanta lub rodzinę wprowadzanej w błąd. Informuje o wypadku lub innym nagłym zdarzeniu dotykającym bliskiej osoby. Później pada propozycja wykupienia się z opresji. Oszust informuje jednocześnie, że po pieniądze niebawem przyjedzie kurier, któremu należy przekazać pieniądze i o nic nie pytać. Tak też się stało i w przypadku opisywanej 90-latki z Elbląga.  

Oszuści żądają najczęściej kwoty w takiej wysokości, którą starsza osoba może mieć w domu.  

Jak przeciwdziałać? 

Rozmawiajmy ze starszymi osobami o takiej potencjalnej sytuacji. Uprzedzajmy je o tym, że może ona mieć miejsce. Mówmy jak wtedy zareagować. I przede wszystkim tłumaczmy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznanej osobie.  

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu 

Link do spotu o oszustwie: https://www.youtube.com/watch?v=wXNocVIOVuE

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony