„Nie zgub się w lesie” - wspólna akcja nadleśnictwa i elbląskiej policji
Dzielnicowi wspólnie z leśnikami z lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg przeprowadzili działania na terenie podelbląskich lasów. Działania polegały na rozwieszaniu czerwonych naklejek, na których widnieje nasza lokalizacja oraz informacja jak wezwać pomoc w nagłym wypadku. Służby udostępniają również bezpłatną aplikację dla grzybiarzy, która działa również w trybie offline.
Co roku zdążają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomocy lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Aby ułatwić odnalezienie lub w celu udzielenia szybkiej pomocy, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie rozwieszali naklejki, które pojawią się między innymi na: leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych i wieżach widokowych.
Na naklejkach znajdziemy 3 informacje:
Numer telefonu alarmowego 112, nazwę nadleśnictwa i leśnictwa oraz pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.1.02.286.i, gdzie:
15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)
1 – Obręb Leśny
02 – Leśnictwo (Dąbrowa)
286 – Oddział
i – Pododdział
Dzwonimy pod numer 112. Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej (Bank Danych o Lasach), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w którym znajduje się poszkodowany i jeśli jest taka potrzeba, przyjeżdżają na miejsce.
Dzięki aplikacji mBDL na pewno nie zgubicie się w lesie. Działa na platformach Android i iOS. Oprócz mapy podstawowej, w aplikacji dostępne są również inne warianty, m.in: mapa drzewostanowa, mapa form własności, mapa siedlisk leśnych, mapa zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W menu Pomoc znajduje się instrukcja użytkowania.
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl
https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg