Aktualności

#POMAGAMYiCHRONIMY

Data publikacji 13.06.2023

Dlaczego warto wstąpić do służby w Policji? Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia to stały element policyjnej służby. Każda interwencja zakończona skutecznym działaniem i ocaleniem mienia, zdrowia, czy życia innej osoby, to powód do dumy i motywacja do dalszej służby. To również satysfakcja z rozwiązania sprawy kryminalnej, czy powstrzymania przestępcy, który zagrażał innym.

Każdy kto pragnie czuć satysfakcję ze swojej pracy i nieść pomoc innym, może tego spróbować zakładając policyjny mundur.

Służba w Policji to też stałość zatrudnienia i możliwość pełnienia służby w mundurze blisko miejsca zamieszkania. To również szansa wielokierunkowego rozwoju osobistego, zdobywania nowych umiejętności i uprawnień, przechodzenia szkoleń w różnym zakresie. To też jasno określona ścieżka awansu na kolejne stopnie służbowe oraz szansa na zajęcie stanowisk kierowniczych.

Służba w Policji? To się opłaca!

Służba w policji to wysokie uposażenie, które rośnie w toku służby wraz z jej stażem oraz kolejnymi awansami. Aktualne uposażenie policjanta - już na etapie szkolenia podstawowego - na stanowisku kursanta wynosi 3790 złotych netto („na rękę”) w przypadku policjanta, który nie ukończył 26 roku życia i 3620 złotych dla funkcjonariuszy po 26 roku życia.

Po pozytywnym ukończeniu etapu szkolenia podstawowego policjant, który nie ukończył 26 roku życia może liczyć na zarobki w wysokości 4855 złotych netto. Natomiast 4545 złotych otrzymają policjanci po 26 roku życia. Z każdym awansem oraz kolejnymi latami wysługi, te zarobki wzrastają.

Policjanci posiadają również prawo do wcześniejszej emerytury, która przysługuje po 25 latach służby.

Służba blisko domu i możliwość realizowania swoich pasji

Co odróżnia Policję od większości innych służb mundurowych? Możliwość służby blisko miejsca zamieszkania. W każdym powiecie w kraju znajduje się komenda powiatowa policji, w której strukturze znajdują się również komisariaty i posterunki rozsiane w mniejszych miejscowościach. Liczba policyjnych jednostek organizacyjnych oraz ich rozmieszczenie pozwala policjantom pełnić służbę w środowisku, które znają, blisko rodziny i przyjaciół. To możliwość poświęcenia się pracy na rzecz bezpieczeństwa tych, na którym zależy nam najbardziej. To służba, w której niczym lekarz pierwszego kontaktu policjant jest tym, do kogo można zwrócić się z prośbą o pomoc i który pomoże znaleźć rozwiązanie problemu.

Służba w Policji to również szeroki wachlarz możliwości dla połączenia swoich pasji z pracą. Policyjni wodniacy, przewodnicy psów, motocykliści z wydziałów ruchu drogowego, kontrterroryści, specjaliści z zakresu kryminalistyki, dociekliwi kryminalni i gotowi na wszystko policjanci z prewencji - dla wielu z nich obowiązki służbowe i zadania jakie są przed nimi stawiane, są także okazją do rozwijania swoich zainteresowań, łączenia hobby z pracą, a także zdobywania zupełnie nowych doświadczeń.

Doskonalenie posiadanych umiejętności i zdobywanie nowych

Ze służbą nierozerwalnie łączy się proces doskonalenia zawodowego. Już na etapie szkolenia podstawowego policjanci uzyskują szeroką wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, taktyk i technik podejmowania interwencji, posługiwania się bronią oraz szeroką wiedzę dotyczącą obowiązującego prawa i tego jak je skutecznie egzekwować.

Kolejne lata i zmiany zajmowanych stanowisk to kolejne okazje do wzbogacania swojej wiedzy i zdobywania nowych uprawnień. Szeroki katalog kursów i szkoleń pozwala na przykład na stopniową naukę języków obcych, czy nabywanie nowych uprawnień do kierowania pojazdami w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym. To także okazja do pracy z wykorzystaniem nowinek technologicznych i urządzeń, z jakimi nie ma okazji zetknąć się w innych zawodach. Służba w policji to także okazja do tego, by w jej trakcie zdobyć wyższe wykształcenie lub odbyć studia podyplomowe na kierunkach związanych m.in. z bezpieczeństwem publicznym i zarządzaniem kryzysowym. Koszty z tym związane pokrywa pracodawca. Podobnie jest w przypadku szerokiego wachlarza kursów specjalistycznych, które czekają na policjantów w trakcie służby.

Kurs podstawowy. Na czym on polega?

Pierwszym podniosłym momentem w karierze każdego policjanta jest ślubowanie. To wtedy policjant najczęściej w obecności swoich bliskich i nowych przełożonych ślubuje „wiernie służyć Narodowi chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”. Jednak żeby to robić i wykonywać swoje zadania skutecznie, potrzebna jest odpowiednia wiedza i narzędzia, którymi należy się prawidłowo posługiwać. Są to nie tylko pojazdy służbowe, broń i środki przymusu bezpośredniego, ale też znajomość prawa i umiejętność skutecznego niesienia pomocy.

Żeby takie zdolności uzyskać, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie. Temu służy szkolenie zawodowe podstawowe, które jest przeprowadzane w ośrodkach szkolenia policjantów.

Program szkolenia zawodowego podstawowego ma za zadanie przygotować policjanta teoretycznie i praktycznie do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji. Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne z przepisów prawa, zasad służby, praw i obowiązków policjanta oraz wiele godzin zajęć praktycznych z zakresu technik i taktyki podejmowania interwencji oraz posługiwania się bronią i środkami przymusu bezpośredniego. W katalogu zajęć znajdują się również ćwiczenia sportowe, które mają na celu wzmocnić kondycję fizyczną przyszłych policjantów. Szkolenie zawodowe podstawowe jest realizowane w systemie stacjonarnym. Na okres szkolenia policjant zakwaterowany zostaje w jednostce szkoleniowej Policji. Szkolenie trwa 144 dni. Słuchacze odbywają szkolenia podstawowe w:

  • Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
  • Szkole Policji w Słupsku
  • Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
  • Szkole Policji w Katowicach
  • Szkole Policji w Pile

Kurs kończy egzamin, a jego zdanie jest poświadczeniem tego, że policjant może rozpocząć służbę, w pełni korzystając ze swoich praw i obowiązków.

Rozwój kariery dla specjalistów w swoich dziedzinach

W większości przypadków służba na jej początkowym etapie wiąże się z pracą w komórkach prewencyjnych i poznaniem jej specyfiki od podstaw. Jednak każda osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę, czy umiejętności, które mogą zostać wykorzystane do realizacji zadań stawianych przed policjantami, może liczyć na to, że zostaną one wykorzystane i docenione. Dotyczy to dziedzin, jakimi parają się m.in. policjanci służby kryminalnej, pracownicy laboratorium kryminalistycznego, technicy kryminalistyki, jak też specjaliści z zakresu teleinformatyki, czy cyberbezpieczeństwa.

Służba w Policji to także szansa dla sportowców na rozwój swojej kariery i zdobywanie trofeów. Zarówno w sportach indywidualnych, jak i zespołowych. Na przestrzeni lat policjanci znajdowali się w gronie polskich olimpijczyków. Policjanci odnosili i odnoszą sukcesy w sportach siłowych i sportach walki na szczeblu mistrzowskich zawodów krajowych i międzynarodowych. Policyjni pasjonaci gier zespołowych uczestniczą w turniejach służb mundurowych rozgrywanych w Polsce i za granicą. Wszyscy mogą liczyć na wsparcie i doping ze strony swoich kolegów i przełożonych.

Kto może pełnić służbę w Policji?

Na realizację swoich marzeń nigdy nie jest za późno! Bagaż doświadczeń życiowych również jest tym, co może charakteryzować bardzo dobrego policjanta. Dlatego dla przyjęć do Policji nie ma limitu wieku. Jednak są warunki, które należy spełnić. Służbę w Policji może pełnić:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
  • nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • korzystający z pełni praw publicznych,
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się z chwilą złożenia przez kandydata do służby w Policji odpowiednich dokumentów, których wykaz znajduje się na stronie internetowej. Po ich sprawdzeniu i zaakceptowaniu, kandydata czekają 3 testy:

  • test wiedzy składający się z 40 pytań z wiedzy ogólnej
  • test sprawności fizycznej
  • test psychologiczny pod kątem predyspozycji do pełnienia służby

Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, podobna do każdej innej rozmowy o pracę, podczas której kandydat udziela odpowiedzi na pytania mające ocenić jego cechy bądź kompetencje wymagane w służbie w Policji.

Ważnym elementem procesu rekrutacji jest też postępowanie sprawdzające, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony „poświadczeniem bezpieczeństwa”.

Kandydaci, którzy uzyskają odpowiedni wynik na tym etapie, są kierowani na specjalistyczne badania lekarskie, które mają potwierdzić, że dana osoba nie posiada przeciwskazań medycznych do pełnienia służby w Policji.

Dołącz do policjantów z Warmii i Mazur!

Aktualnie służbę na Warmii i Mazurach pełni ponad 3400 policjantów. W całym kraju stan zatrudnienia w Policji przekroczył na początku 2023 roku historyczną liczbę 101 000 policjantów. Dzięki decyzji podjętej w Komendzie Głównej Policji, również liczba dostępnych miejsc do służby w Policji na Warmii i Mazurach została zwiększona.

Proces rekrutacji do Policji trwa nieprzerwanie. Kolejne przyjęcia do służby w garnizonie warmińsko-mazurskim w 2023 roku zaplanowano:

  • 3 lipca
  • 23 sierpnia
  • 27 października
  • 28 grudnia

Więcej szczegółowych informacji na temat etapów doboru do służby można przeczytać na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/etapy/90000,Etapy-postepowania-kwalifikacyjnego-do-Policji.html

(tm/js)

  • Czterej umundurowani policjanci, każdy z nich reprezentuje inny pion Policji. śród nich dwie kobiety.
Powrót na górę strony