Elbląg: Październikowe zmiany w prawie odc. 2
Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego i wypicie alkoholu zaraz po tym zdarzeniu, będzie traktowane przez prawo jak popełnienie tego czynu pod wpływem alkoholu. Zdarzały się przypadki osoby, która twierdziła, że była trzeźwa, gdy wsiadała do auta a alkohol piła dopiero po kolizji lub wypadku na skutek emocji…
W takim przypadku od października 2023 roku sprawca zostanie potraktowany tak jak osoba powodująca zdarzenie drogowe będąca pod wpływem alkoholu. Mówi o tym:
Art. 178. Kodeksu karnego, traktujący o zaostrzeniu karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku
W paragrafie pierwszym czytamy, że
Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Jeżeli jesteśmy sprawcą zdarzenia kolizji wypadku należy unikać spożywania alkoholu do czasu zakończenia czynności procesowych na miejscu zdarzenia przez policjantów (przebadanie alkotestem lub pobranie krwi). W przeciwnym razie może się zmienić kwalifikacja prawna czynu.
nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu