Kętrzyn, Elbląg: Razem w służbie, razem na podium. Najlepsze psy do wyszukiwania narkotyków i bomb pracują na Warmii i Mazurach
W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zakończył się XV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Po czterodniowych zmaganiach, poznaliśmy najlepsze drużyny i najlepszych przewodników psów służbowych w kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz w kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Policja z Warmii i Mazur ma powody do dumy, ponieważ w tym roku wicemistrzostwo w klasyfikacji drużynowej zajęła drużyna z KWP Olsztyn.
Dojrzałość kontra młodość
Oba psy biorące udział w konkursie są wyjątkowe. Bardzo różnią się od siebie, wiekiem, osobowością, jednak oba w codziennej służbie są niezwykle skuteczne.
Etaż prywatnie nazywany Nero pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. W swojej pracy jest mistrzem. Wśród psów specjalnych tzw. narkotykowych, które wygrały w 16 województwach, to właśnie Nero okazał się najlepszym w Polsce psem do wyszukiwania zapachu narkotyków. W mistrzostwach brali również udział przewodnicy psów z BOR, Żandarmerii Wojskowej, 2 Pułku Saperów oraz delegacja z Litwy. Łącznie wszystkich zawodników z psami wyszkolonymi do wyszukiwania zapachu narkotyków było 21.
Nero ma siedem lat, co w ludzkich latach można przeliczyć na wiek niespełna 50 lat. Urodzony w 2008 roku początkowo służył w Izbie Celnej, a w 2011 roku wybrał służbę w Policji. Nero ma na swoim zawodowym koncie wiele sukcesów. Niejednokrotnie znajdował duże ilości narkotyków – nawet podczas jednej służby ponad 7 kilogramów amfetaminy. Potrafi jednak wskazać nawet opróżnione woreczki, w których pozostały ilości nie nadające się nawet do zbadania. Z pomocy psa, poza kętrzyńskimi policjantami, korzystali funkcjonariusze KWP Olsztyn oraz niejednokrotnie CBŚP. Ci ostatni nierzadko komentowali żartobliwie, że Nero „pracuje nosem jak odkurzacz”.
Konkurencje w tegorocznych mistrzostwach polegały głównie na szukaniu różnych zapachów narkotyków takich jak heroina, amfetamina, haszysz oraz tabletki extasy. Przeszukania odbywały się w środkach transportu osobowego (90pkt), samochodach osobowych (95pkt), bagażach (100pkt), oraz pomieszczeniach szkolnych (100pkt). W tych konkurencjach Nero był najlepszy. Przeszukanie dwóch samochodów osobowych w 12 sekund powodowało niemałe zdziwienie wśród sędziów. Przewodnik żartował, że pies jest tak szybki, że od trzymania go na smyczy pewnie ma już wydłużoną lewą rękę.
Asp. Czesław Ćwik przewodnik opiekujący się Nero to policjant z jedenastoletnim stażem. Teraz za swoja pracę z psem został wynagrodzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych, dwukrotnie przez Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Centrum Szkolenia Policji. Asp. Czesław Ćwik pracował początkowo w wydziale dochodzeniowo-śledczym, następnie przeniósł się do wydziału operacyjno– rozpoznawczego, by ponownie wrócić do dochodzeniówki. Przez kilka miesięcy służył również jako technik kryminalistyki.
Grom odnajdzie bombę w 30 sekund
Pies Her, prywatnie Grom służy w elbląskiej Komendzie Policji od 2013 roku. Okazał się wicemistrzem w klasyfikacji drużynowej XV Kynologicznych Mistrzostw Policji w Sułkowicach.
Podczas zawodów szukał trotylu, mieszaniny pirotechnicznej (ergodynu), materiału górniczego wybuchowego oraz plastycznego materiału wybuchowego.
Szukanie tych materiałów wybuchowych odbywało się w środkach transportu osobowego (100pkt), samochodach osobowych (90pkt), bagażach (70pkt), oraz pomieszczeniach szkolnych (100pkt). W tych konkurencjach Grom poradził sobie rewelacyjnie. Średni czas znalezienia materiałów wybuchowych wyniósł około 30 sek.
Grom, jak przystało na profesjonalistę charakteryzuje się w szukaniu materiałów wybuchowych wyjątkową starannością. Niektórzy posądzają go o asekurację, ponieważ, mimo to, ze szybko zaznaczy miejsce odnalezienia materiału wybuchowego, sprawdza jeszcze, czy niebezpieczne substancje nie znajdują się w innym miejscu. Grom, pomimo swojej krótkiej służby w Policji, do swojego sukcesu zalicza znalezienie trotylu i zapalnika z lądem prochowym. Nigdy fałszywie nie zaznaczył. Czas lokalizacji ładunku rewelacyjny, bo nawet 15 sekund.
Mł.asp. Mariusz Krężel - policyjny przewodnik psa służbowego z KMP w Elblągu nie po raz pierwszy wspólnie z Gromem odniósł taki sukces. W tym roku ten duet wygrał wojewódzkie eliminacje do XV Kynologicznych Mistrzostw Polski. - Nie ukrywam, że przygotowywałem się do konkurencji - powiedział mł. asp. Mariusz Krężel przewodnik psa wyszkolonego do rozpoznawania zapachu materiałów wybuchowych. - Nasza praca polega też na ciągłym doskonaleniu umiejętności i treningach. Poświęcam na to szkolenie i tresurę psa sporo czasu nawet tego poza służbą, ale to jest to co lubię robić.
Tegoroczny konkurs w Sułkowicach był wzbogacony o konkurencje udzielania pomocy poszkodowanym oraz posłuszeństwa psów z licznymi przeszkodami takimi jak wysoka wieża, kładka, ściana o wysokości 1,6 metra oraz betonowy tunel. O ile młody Grom nie miał z tym kłopotu, 7-letniemu Nero, ze względu na wiek odpuszczono skakanie przez przeszkody.
Z wicemistrzami spotka się insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, który pogratuluje policjantom i ich czworonożnym podopiecznym.