Mówili o tym jak przeciwstawić się cyberprzemocy, bo hejt to bez wątpienia problem dnia dzisiejszego
W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się niezwykle ważna konferencja, poświęcona w całości cyberprzemocy i jej skutkom. Jest to już IX edycja Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Cyberprzemoc – Jak się jej przeciwstawić?” Hasło dzisiejszego Programu wybrzmiało dosadnie „Hejt - problem dnia dzisiejszego”.
We wtorek 27 maja 2025 roku w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja poświęcona jednym z ważniejszych współczesnych zjawisk trapiących i trawiących polskie społeczeństwo, szczególnie to młode. Zjawisko tak destrukcyjne, że może doprowadzić istotę ludzką nawet do śmierci. Mowa tu oczywiście o cyberprzemocy, a co za tym idzie - hejcie. Dlatego też władze miasta, edukacja i policja złączyły siły i zorganizowały spotkanie. Było to wydarzenie, w którym wyspecjalizowani fachowcy mogli podzielić się wieloletnim doświadczeniem ze słuchaczami.
Organizatorami i pomysłodawcami przedsięwzięcia byli: dr Michał Missan – Prezydent Elbląga, dr inż. Hanna Mierzejewska – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz insp. Tomasz Piaskowski – Komendant Miejski Policji w Elblągu, któremu podczas spotkania towarzyszył insp. Radosław Drach - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Pan Prezydent dr Michał Missan nie mógł osobiście przybyć na konferencję. Reprezentowała go pani Małgorzata Sowicka - Dyrektor Departamentu Edukacji. Swoją obecnością wydarzenie uświetniła Grażyna Kluge – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu i wielu znamienitych gości ze świata kultury, edukacji, polityki i służb zajmujących się zwalczaniem przestępczości internetowej.
Wśród prelegentów głos zabrała, między innymi dr hab. Wioletta Wareda, prof. Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która mówiła o cyfrowym dobrostanie i hejcie wśród młodych ludzi w świecie transformacji cyfrowej.
Z kolei o cyberbezpieczeństwie młodzieży widzianej oczami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówiła – komisarz Sylwia Bojarowicz z CBZC.
Niezwykle ciekawy temat zaprezentowała dr Irena Sorokosz z Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, która mówiła o psychologicznych determinantach agresywnych zachowań młodzieży.
Głos w tej konferencji zabrał również dr Joachim Rudnicki, lek. psychiatra, który mówił o skutkach zdrowotnych agresji i przemocy w sieci.
Pani mgr Zofia Imiołczyk (psycholog) oraz pani mgr Magdalena Bartkowska (pedagog) z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu zaprezentowały wyniki ankiet i wnioski z badań nad hejtem wśród młodzieży.
„Przecież to miał być żart” – to zagrożenia płynące z użytkowania Internetu oczami utalentowanych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu, którzy nie tylko stworzyli ulotkę, ale także filmik dostępny na YouTube pod nazwą „Za ekranem – kiedy hejt wraca”.
Tak trudną refleksją zakończono konferencję. Jednak to nie koniec walki z cyberprzemocą. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo posiadają w swoich szeregach doskonałych fachowców i sprzęt, dzięki którym żaden internetowy oprawca nie może czuć się bezkarny.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg