Elbląscy policjanci rozmawiali z młodzieżą o handlu ludźmi – profilaktyka w I LO
W czwartek, 29 maja, elbląscy profilaktycy policyjni spotkali się z uczniami klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Tematem spotkania był niezwykle poważny i wciąż aktualny problem – handel ludźmi i jego współczesne formy.
Podczas prelekcji policjanci przedstawili mechanizmy działania sprawców tego przestępstwa oraz zwrócili uwagę na to, kto najczęściej pada ofiarą handlu ludźmi. Szczególną uwagę poświęcono osobom małoletnim – jako jednej z grup najbardziej narażonych na ten proceder.
– Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które mogą spotkać ich podczas wyjazdów za granicę czy nawet pracy sezonowej w kraju – podkreślali funkcjonariusze. – Dlatego tak ważne jest, by mieli świadomość, jakie mechanizmy stosują sprawcy i jak się przed nimi bronić.
Spotkanie miało na celu budowanie świadomości wśród młodzieży, wskazanie możliwych zagrożeń oraz przekazanie informacji, gdzie i w jaki sposób można szukać pomocy w sytuacjach niepokojących.
To jedno z wielu działań profilaktycznych prowadzonych przez elbląską policję w szkołach. Funkcjonariusze podkreślają, że rozmowy z młodzieżą są kluczowe dla skutecznej prewencji i przeciwdziałania przestępczości wobec osób młodych.
JS