Znamy już wyniki ankiet – mieszkańcy oceniali policję
27 października wśród mieszkańców Elbląga przeprowadzono badanie ankietowe pod nazwą „Ocena pracy policjantów KMP w Elblągu w opinii społeczności lokalnej”. Elblążanie jak co roku mogli w tym badaniu wypowiedzieć się co do swojego odczucia na temat stanu bezpieczeństwa w mieście oraz oceny policyjnych działań. Dziś znamy już dokładne wyniki tych ankiet.
Jedno z pytań przeprowadzanej ankiety dotyczyło tego co wpływa na poczucie bezpieczeństwa elblążan. Tu na pierwszym miejscu znalazł się… stan oświetlenia ulic i parkingów, w dalszej kolejności: obecność patroli policyjnych oraz rozbudowany system monitoringu w mieście. 70,68 procent elblążan na pytanie czy czuje się bezpiecznie w mieście odpowiedziało, że tak. Więcej, bo dokładnie 93 procent zapytanych osób czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. W 2014 roku była to wartość ok. 52 procent. Przeprowadzający ankietę uczniowie Zespołu Szkół Technicznych na zadane mieszkańcom pytanie o to co w największym stopniu stwarza zagrożenie bezpieczeństwa odpowiadali, że: piraci drogowi łamiący przepisy, w drugiej kolejności wandale niszczący mienie a na trzecim miejscu znalazły się osoby pijące na ulicy alkohol.
W ankiecie nie zabrakło też pytań o policjantów dzielnicowych. Ponad polowa ankietowanych nie wie kto jest ich policjantem dzielnicowym, ale też jak wykazuje ankieta osoby te, nie widziały potrzeby kontaktowania się z dzielnicowym. Natomiast samą pracę elbląskiej policji źle oceniło tylko 5 procent ankietowanych. Zdecydowana większość (łącznie 94,8proc.) ocenia policyjne działania jako dobre, bardzo dobre lub wystarczająco skuteczne.
Ankieta na temat tego jak elblążanie oceniają pracę policjantów jest przeprowadzana od kilku lat. Jej wyniki trafiają do przedstawicieli samorządów oraz do mediów. Jest to swoisty barometr społeczny, z którego wskazań korzysta kierownictwo elbląskiej jednostki organizując np. dodatkowe służby. Ankieta też ewoluuje. Pojawiają się nowe pytania dzięki, którym można poznać opinie badanych osób na temat chociażby odczuć społecznych oraz tego, czego obawiają się mieszkańcy, a za jakie działania mogą policję pochwalić.
Uczniowie ZST przeprowadzali ankiety na osiedlach: Zawada, Nad Jarem, Zatorze, Śródmieście oraz Za Politechniką. Łącznie przepytano 500 osób.