Kampania przeciw przemocy
„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka).
Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka. W 16 dniach mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. W kampanii „16 Dni Akcji...” co roku bierze udział ponad dwa tysiące organizacji w 160 krajach.
Wiek, pozycja klasowa, płeć społeczno-kulturowa, kontekst geograficzny, rasa/pochodzenie etniczne, religia, orientacja seksualna to tylko niektóre z krzyżujących się kategorii tożsamościowych, które kształtują to w jaki sposób kobiety doświadczają przemocy, nierówności i dyskryminacji oraz jak reagują na nią. Ponieważ te kategorie poniekąd kształtują stosunki pomiędzy państwem a społeczeństwem, mają one również wpływ na to w jaki sposób społeczności i państwa reagują na przemoc.