KWP/KMP: Wielkanoc na warmińsko - mazurskich drogach. Policjanci ruchu drogowego gotowi do pomocy
Jak przygotować się do wyjazdów świątecznych? Jak uniknąć niepotrzebnych stresów na drodze? Jak bezpiecznie spędzić nadchodzący czas? Policjanci drogówki tradycyjnie radzą i przygotowują się do działań „Bezpieczny weekend - Wielkanoc”.
Policyjne działania „Bezpieczny weekend - Wielkanoc” to już tradycja. Jak co roku policjanci drogówki wyruszą na drogi regionu by dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Natężenie ruchu wzrośnie - policjanci na bieżąco będą monitorować jego płynność, tak by drogi pozostawały przejezdne.
Czas wyjazdów, czas powrotów
Największego natężenia ruchu można spodziewać się w piątkowe popołudnie, kiedy większość kierowców wyruszy w trasę. Każdy chce jak najszybciej zacząć świętowanie. Niestety często właśnie pośpiech jest przyczyną wypadków.
Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto - sprawdzić płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek, nie zmieniać jeszcze opon na letnie. Kierowcy muszą sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów. Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów. By dzieci nie nudziły się w trasie trzeba zapewnić im rozrywkę - gry, książeczki, zabawki pomogą nawet najmłodszym dzieciom przetrwać długą, nużącą podróż.
Więcej patroli, więcej kontroli
Policjanci w radiowozach nieoznakowanych z videorejestratorami i oznakowanych z laserami mierzącymi prędkość będą nadzorować ruch na drogach województwa. Szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, co więcej, nikt nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość w tej kwestii. Corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć - oprócz uszczuplenia portfela ryzykujemy także własne i cudze życie. To samo dotyczy pasów - nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu, robimy to dla poprawy własnego bezpieczeństwa. Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierowców.
Śmigus dyngus tak, ale z rozsądkiem
Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym. Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy spowodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.
W razie wątpliwości…spacerem do komendy
Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus - dyngus, ale także czas powrotów do domu. Warto pamiętać, że mając jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu trzeźwości można podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów jednostki policji przeżywają prawdziwe oblężenie - wiele osób woli sprawdzić, czy już bezpiecznie może wsiąść za kierownicę.
Z policyjnych statystyk - jak było w minionych latach?
Działania „Bezpieczny Weekend Wielkanoc” w roku Liczba wypadków Liczba zabitych Liczba rannych Liczba kolizji Ujawnieni nietrzeźwi kierujący
18.04.2014 2 0 2 46 13
19.04.2014 8 0 11 28 25
20.04.2014 3 0 5 21 18
21.04.2014 4 0 11 22 15
RAZEM 17 0 29 117 71
03.04.2015 7 1 10 45 9
04.04.2015 5 1 5 34 6
05.04.2015 1 1 5 26 10
06.04.2015 2 0 6 10 12
RAZEM 15 3 26 115 37
KWP/KMP