Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerowa prewencja czyli jak jeździć zgodnie z przepisami

Data publikacji 09.05.2016

Jak co roku rozpoczynamy serię letnich porad dla rowerzystów, w których to policjant ruchu drogowego będzie tłumaczył oraz wskazywał jak bezpiecznie poruszać się rowerem po Elblągu i jego okolicach. Pokażemy konkretne miejsca, oraz przypomnimy kto w tych miejscach ma pierwszeństwo przejazdu. Powiemy także jak należy (zgodnie z kodeksem drogowym) poruszać się rowerem po ścieżkach, jezdniach, chodnikach a także kontrapasach.

Kontrapas to coś innego niż zwykła ścieżka rowerowa

W Elblągu znajduje się jak na razie jeden kontrapas rowerowy i jak sama jego nazwa wskazuje poruszać się nim można w kierunku przeciwnym do ruchu jaki odbywa się na jezdni.

- Kontrapas to inaczej wydzielony odcinek jezdni przeznaczony dla rowerzystów – mówi asp. Zbigniew Przyborowski z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu – Jest on odpowiednio oznakowany a poruszający się nim rowerzyści mogą jechać „pod prąd” w stosunku do ruchu odbywającego się na jezdni. Ci natomiast rowerzyści, którzy ulicą Kościuszki w Elblągu jadą w kierunku ul. Agrykola nie mogą korzystać z  kontrapasu.  W takim przypadku zgodnie z przepisami ruchu drogowego powinni jechać przy prawej krawędzi jezdni.

Elbląski kontrapas rowerowy jest odpowiednio oznakowany: mowa tu o znakach poziomych oraz pionowych. W tym przypadku jest to znak B2 (zakaz wjazdu) oraz tabliczka pod nim „NIE DOTYCZY ROWERÓW”. Ta ostatnia wskazuje że nikt inny nie może się poruszać tym wydzielonym odcinkiem jak tylko rowerzyści. 

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

  • Kontrapas
Powrót na górę strony