Elbląg: Zwracajmy uwagę na bezdomne osoby – temperatura na zewnątrz spada
Godzina 13.20 – dyżurny KMP w Elblągu otrzymuje zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w pobliżu stacji benzynowej. Na miejsce jedzie patrol. Okazuje się, że mężczyzna ma 64 lata i nie może o własnych siłach wstać, bo… jest pijany. Patrol odwozi go do pogotowia socjalnego. Tak kończy się ta historia. Mężczyzna został w porę zauważony, gdyby była noc mógłby zamarznąć.
Temperatura na zewnątrz, zarówno w nocy jak i w dzień spada poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.
Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Wczoraj policjanci odwiedzali miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolowali pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice.
Policjanci dzielnicowi składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.
- Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom jakim są śmiertelne wychłodzenia – mówi nadkom. Tomasz Kamiński naczelnik Wydziału Prewencji. - Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, ogródki działkowe.
Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego ważne jest aby osobiście zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Pamiętajmy nie wolno przejść obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie.
- Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od aktywności mieszkańców. Zatem apelujemy do elblążan o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. – apeluje nadkom. Kamiński.
Telefon 800 165 320 – to bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Olsztyn.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu