Elbląg: „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” – działania policjantów z Elbląga
Na terenie Elbląga rozpoczęły się ferie zimowe. Jak co roku na Górze Chrobrego pojawi się wielu miłośników aktywnego wypoczynku. Nad bezpieczeństwem narciarzy i snowboardzistów czuwać będą policjanci, dbając o przestrzeganie prawa i edukując w zakresie zachowania zasad bezpieczeństwa.
W najbliższą środę (24. stycznia) o godzinie 10. na Górze Chrobrego w Elblągu policjanci będą edukować dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa na stoku. Mundurowi przede wszystkim zadbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, będą zwracać uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzą też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach.
Do służby na zorganizowanych terenach narciarskich skierowani zostali policjanci posiadający dobre umiejętności jazdy na nartach, którzy wspólnie z instruktorami narciarstwa będą prowadzić pogadanki edukacyjne. Co ważne, mundurowi będą patrolować nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi. Więcej patroli policyjnych pojawi się także w okolicach dworców kolejowych i autobusowych oraz w miejscach zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. W ramach przedsięwzięcia do uczestników aktywnego wypoczynku trafią kieszonkowe informatory, w których znajduje się m.in. Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), numery telefonów alarmowych oraz stopnie zagrożenia lawinowego.
Istotnym elementem akcji jest również konkurs plastyczny pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, kierowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu FIS. Warunkiem uczestnictwa w konkursie będzie nadesłanie do 20 lutego 2018 r. pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych przez osobę urodzoną w roku 2002 lub później. Na autorów najciekawszych prac konkursowych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane Przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU. Warto podkreślić, że ubiegłym sezonie konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Wówczas do Komendy Głównej Policji wpłynęło blisko 5.100 prac. Na potrzeby akcji została utworzona strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, na której dostępny jest m.in. regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa, harmonogram działań realizowanych w ramach akcji, relacje z przebiegu projektu oraz inne informacje, które mogą być przydatne do bezpiecznego spędzenia wolnego czasu w górach i na stokach narciarskich.
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU.
Akcja została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu