Aktualności

Elbląg: Aby podwórka były bezpieczniejsze – debata o roli przestrzeni w życiu mieszkańców

Data publikacji 10.04.2018

Blisko 200 osób wzięło udział w debacie społecznej pod hasłem „Bądź bezpieczny na swoim podwórku - bezpieczni w przestrzeni”. Konferencja odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Zorganizowała ją Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Komendant Miejski Policji. Patronat nad spotkaniem objął Prezydent Elbląga. Uczestniczyli w nim, miedzy innymi: Grażyna Kluge, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Witold Chrzanowski, Pełnomocnik Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Małgorzata Adamowicz, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych oraz Komendant Miejski Policji w Elblągu zorganizowali dzisiaj debatę „Bądź bezpieczny na swoim podwórku - bezpieczni w przestrzeni”. Spotkanie odbyło się pod patronatem Prezydenta Elbląga. W debacie wzięło udział blisko 200 osób. Rozpoczęła się od przemówienia gospodarza przedsięwzięcia - Hanny Mierzejewskiej, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Witolda Wróblewskiego - Prezydenta Elbląga, który podkreślił  wkład miasta w realizowane projekty w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. Dyrektor Mierzejewska przedstawiła dane dotyczące przestępstw pospolitych i wykroczeń, które były objęte badaniami ankietowymi. Ich wyniki wskazały, że najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy dużych osiedli, których zagospodarowanie roślinne sprzyja patologii. Omówiła projekty zagospodarowania przestrzeni już zrealizowane dla kilku elbląskich przedszkoli.


Komisarz Robert Papierowski z pasłęckiego komisariatu omówił „Bezpieczeństwo w przestrzeni semiprywatnej”. Mówił o zagrożeniach wynikających ze złego zagospodarowania przestrzeni na osiedlach, a także o obawach mieszkańców Elbląga. Wśród nich znalazły się akty wandalizmu, spożywanie alkoholu, brak monitoringu. Następnie, za pomocą prezentacji multimedialnej, wyjaśnił korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.


Kolejnym prelegentem była mgr inż. Agnieszka Szczepanik – architekt i nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, która wskazała na ważne aspekty związane z nowymi wytycznymi w zagospodarowywaniu wnętrz miejskich budowli i oczywiście ich wpływu na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.


Swoje wystąpienie miała także pani Ewa Smerża ze Spółdzielni Mieszkaniowej SIELANKA w Elblągu. Omówiła praktyczne rozwiązania stosowane przez jej placówkę w zakresie kształtowania bezpiecznych przestrzeni.


Cala debatę podsumował Inspektor Robert Muraszko, komendant Miejski Policji w Elblągu. Podkreślił wagę tego typu inicjatyw i więzi społecznych, które tworzą się na gruncie lokalnym, determinację wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania, a przede wszystkim ich skuteczność. Jak podkreślił Komendant  - wszystkie te działania zmierzają do poprawy bezpieczeństwa na elbląskich ulicach i osiedlach.


W konferencji wzięli udział między innymi: Grażyna Kluge - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Witold Chrzanowski - Pełnomocnik Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Małgorzata Adamowicz - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu, Małgorzata Sowicka – Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele elbląskiego ratusza, przedstawiciele PWSZ w Elblągu, szkół, spółdzielni mieszkaniowych, a także ci wszyscy, którzy są żywo zainteresowani otaczająca ich rzeczywistością przestrzenną, a także kształtowaniem jej pod kątem bezpieczeństwa.


Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Powrót na górę strony