Elbląg: Młodzież pokazała inscenizacje o hejcie
Cztery formy inscenizacyjne traktujące o cyberprzemocy zostały zaprezentowanych w auli PWZS w Elblągu. To tam, odbywała się IV Edycja Konkursu „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić”. Organizatorami przedsięwzięcia był Zespół Szkół Technicznych, Komenda Miejska Policji w Elblągu oraz Urząd Miejski. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23.
Sama prezentacja grup odbyła się dziś w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Triumfowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23. Kolejne miejsca przypadły w udziale uczniom Gimnazjum nr 2 w Elblągu oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 15. Wszystkie inscenizacje dotyczyły przemocy internetowej, której może doświadczyć każdy. Twórcy skupili się jednak głównie na rówieśnikach, a więc na młodzieży.
Opowiadane a właściwie inscenizowane historie dotyczyły agresywnych i poniżających komentarzy w internecie, prześladowań w szkole przez rówieśników, nienawiści. Mowa była też o skrajnych przypadkach, do których może doprowadzić hejt czyli o samobójstwach.
Przed inscenizacjami przedstawiono zebranym wyniki ankiet na grupie prawie 1000 młodych ludzi. Większość z tych osób w codziennym życiu doświadczyła hejtu na własnej osobie.
Prezentację na temat tego zjawiska przedstawił również asp. szt. Dariusz Komosiński z Wydziału Prewencji Kryminalnej KMP w Elblągu, który na co dzień pracuje z młodzieżą przy omawianiu tego typu zagadnień.
Na IV edycji Konkursu „Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić” obecni byli m.in.: Grażyna Kluge Dyrektor elbląskiego biura regionalnego Urzędu Marszałkowskiego oraz Małgorzata Sowicka - Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UM w Elblągu. Spotkanie otworzyła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu
Zwycięskie szkoły otrzymały nagrody rzeczowe w postaci bonów pieniężnych na kwoty od 500 do 800 złotych. Indywidualnie, uczniów wyróżniono za występ bonami prezentowymi w wysokości 100 złotych.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu