Elbląg: Bezpieczna droga do szkoły
Od poniedziałku na drogach regionu ruszają policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Dla policjantów drogówki to doskonały czas by zaprezentować swoją pracę przed szczególną grupą - najmłodszymi uczestnikami dróg. Patrole w rejonach szkół i przedszkoli, rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i edukacja skierowana także do osób dorosłych - tak co roku wygląda początek września w naszym regionie.
Przygotowania do „Bezpiecznej drogi do szkoły” rozpoczęły się już w wakacje. Kiedy dzieci korzystały z ostatnich wolnych dni, policjanci ruchu drogowego weryfikowali oznakowanie dróg oraz urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających w rejonach szkół i bezpośrednio prowadzących do szkół. W przypadku, gdy napotkano braki lub nieprawidłowości funkcjonariusze kierowali wnioski do zarządców dróg o ich pilne uzupełnienie lub naprawę. Wszystko po to, by dzieci mogły czuć się jak najbezpieczniej w drodze do szkoły.
Poniedziałek 3 września- pierwszy dzwonek!
Rok szkolny 2018/2019 rozpoczyna się trzeciego września. Dla wielu dzieci to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Warto więc zadbać o ugruntowanie ich wiedzy o ruchu drogowym. Solidne podstawy oraz pomoc i dobry przykład na pewno dadzą dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa.
Początek roku szkolnego to również czas, by przypomnieć kierowcom, że do ruchu drogowego wraca liczna - specjalna grupa uczestników - dzieci i młodzież. Co roku w tym czasie policjanci apelują do kierowców o wzmożoną koncentrację i czujność w rejonach szkół.
Policjanci zadbają o bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i przedszkoli
W pierwszych tygodniach września policjanci skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych i stosują się do przepisów ruchu drogowego. Skontrolują stan techniczny oraz wyposażenie tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą stan trzeźwości ich kierowców. Policjanci będą też przyglądać się, w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci. Najmłodszym dzieciom pomogą w bezpiecznym przejściu przez jezdnię.
Przypomną o podstawach bezpieczeństwa
Dzieci uważnie obserwują otaczający je świat. Dlatego tak niezmiernie ważny jest przykład, jaki daje im najbliższe otoczenie. Pierwszymi nauczycielami zasad bezpieczeństwa są oczywiście rodzice. Początek roku szkolnego to z kolei doskonały moment by o elementarnych zasadach bezpieczeństwa porozmawiać z policjantami. Jak co roku, funkcjonariusze będą prowadzić działania profilaktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Podczas spotkań z dziećmi policjanci w przyjazny i przystępny sposób uczą i przypominają jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego unikać, a na co zwracać uwagę. Szczególną uwagę skupiają na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem. Policyjni profilaktycy przybliżą także zasady zachowania w cyberprzestrzeni oraz uczulą na inne zagrożenia. Oprócz działań typowo profilaktycznych policyjne patrole pojawią się także w okolicach szkół i gromadzenia się młodzieży. Zwrócą uwagę na zachowanie młodych ludzi pod kątem eliminacji zagrożenia demoralizacją.
Bezpieczeństwo dzieci to sprawa dorosłych
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. Podczas kompletowania szkolnej wyprawki warto pamiętać o elementach odblaskowych. Mały odblask w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych dni. Warto rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego każdego dnia przy okazji spacerów, jazdy autobusem, autem, czy chociażby wspólnego wyjścia po zakupy.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu