Aktualności

Elbląg: W trosce o środowisko - policyjne działania SMOG

Data publikacji 10.10.2018

Działania pod kryptonimem SMOG odbywają się cyklicznie. Wczoraj policjanci z Elbląga prowadzili kontrole emisji spalin pojazdów. Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu aut, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Podczas wczorajszych działań policjanci skontrolowali 126 pojazdów. W 6 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości w składzie spalin. W tych jak i w innych kontrolach, gdzie stan techniczny samochodów dawał wiele do życzenia, funkcjonariusze zatrzymali 20 dowodów rejestracyjnych. Były to również wycieki płynów, awarie układów hamulcowych i układów kierowniczych.

 

Przykładem skrajnego zaniedbania układu wydechowego może być przypadek 34-letniego mieszkańca Jeleniej Góry, kierującego dostawczym fiatem. Został zatrzymany do kontroli na drodze K22 (okolice Fiszewa). Zostawiał za sobą chmury dymu i sadzy. Policjanci zatrzymali mu dowód rejestracyjny.

 

W tym oraz w wielu innych przypadkach, podczas codziennej służby, funkcjonariusze na bieżąco eliminują z ruchu niesprawne auta.

 

Przypominamy

 

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

 

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

 

1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

 

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

 

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

 

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

 

2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

 

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Powrót na górę strony