Aktualności

„Znicz 2019” – policjanci przygotowani do wzmożonej pracy

Data publikacji 31.10.2019

Jak co roku z końcem października policjanci przygotowują się do wzmożonej pracy – szczególnie na drogach, związanej z masowym przemieszczaniem się osób chcących odwiedzić groby swoich bliskich. W tym roku działania pod hasłem „Znicz 2019” zaplanowane zostały w okresie od 31 października do 4 listopada, a więc od czwartku do niedzieli włącznie.

 

 

 

Już w najbliższy czwartek (31.10.2019) policjanci w całym kraju rozpoczną działania „Znicz 2019”. W związku z tym, że wolny od pracy świąteczny dzień przypada w piątek, to dla wielu będzie to kolejny „długi weekend” i wielu będzie chciało go wykorzystać, odwiedzając swoich bliskich w odległych miejscach. Może to spowodować utrudnienia na drogach i większą liczbę zdarzeń drogowych. Blisko 2600 funkcjonariuszy – głównie policjantów, ale wspieranych m.in. przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, straż miejskich i gminnych i Straży Granicznej, będzie dbało o spokojny przebieg weekendu i służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.  

Działania "Znicz 2019" i planowane zmiany organizacji ruchu na Warmii i Mazurach:

Na drogach…

Na głównych trasach na Warmii i Mazurach, na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy, zadbają o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Uwaga policjantów skupi się na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu oraz objęcie nadzorem głównych ciągów dróg w okresie występowania wzmożonego natężenia ruchu pojazdów. Większy ruch na drogach przy okazji takich uroczystości, realnie wpływa na ilość zdarzeń drogowych, z których niestety niektóre kończą się tragicznie. Blisko 1000 policjantów z komórek ruchu drogowego będzie dążyć do tego, by na jak najwcześniejszym etapie dyscyplinować lub wykluczać z ruchu drogowego kierowców, którzy będą stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Ważne: Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie sygnały i polecenia dawane przez policjantów oraz osoby uprawnione. Jak pisaliśmy wyżej, w celu upłynniania ruchu policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważnym jest aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone.

Stan bezpieczeństwa na drogach woj. warmińsko-mazurskiego w okresie Święta Zmarłych na przestrzeni 2 ostatnich lat przedstawia poniższe zestawienie:

W domach…

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Na cmentarzach…

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

(kw/tm)

Powrót na górę strony