Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Policji w Elblągu

Data publikacji 03.08.2020

Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. powołana została Policja Państwowa. Rok temu świętowaliśmy 100 rocznicę tego wydarzenia. W tym roku mija 95-lat odkąd mundur założyła pierwsza polska policjantka. Coroczne obchody Święta Policji to okazja do wyjątkowego spotkania. Okoliczności wywołane epidemią koronawirusa sprawiły, że tym razem obchody święta policjantów przybrały kameralny charakter.

95 lat kobiet w polskiej Policji

Policja Państwowa została powołana ustawą z dnia 24 lipca 1919 roku. I choć nie było żadnych formalnych przeszkód, by kobiety pełniły służbę w Policji, zawód policjanta uważano za profesję typowo męską i nie przyjmowano kobiet w policyjne szeregi. Początki  Policji  nie były łatwe - był to czas tworzenia się nowego Państwa, a procesowi temu towarzyszyły przemiany gospodarcze, ekonomiczne oraz społeczne. Policjanci musieli mierzyć się z różnymi przestępstwami, które coraz częściej dotykały kobiet oraz dzieci.

Awanse, odznaczenia, gratulacje

W tym roku okoliczności wywołane epidemią koronawirusa sprawiły, że miejskie obchody święta elbląskich policjantów przybrały bardziej kameralny charakter. Rozpoczęła je Msza Św. w Katedrze Św. Mikołaja, którą celebrował biskup Diecezji Elbląskiej Jacek Jezierski było to 26 lipca 2020r. W poniedziałek 3 sierpnia w auli Komendy Miejskiej Policji w Elblągu funkcjonariusze i pracownicy cywilni obchodzili 101. rocznicę powołania Policji Państwowej. W uroczystym apelu uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek. Tegoroczne Święto było okazją do upamiętnienia 95-lat kobiet w Policji oraz okrągłej, 30. rocznicy powstania Niezależnego Związku Zawodowego Policjantów.

W trakcie uroczystości odczytano także list Mariusza Kamińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Drogie Funkcjonariuszki, Funkcjonariusze oraz Pracownicy Cywilni Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego, z okazji Państwa święta życzę przede wszystkim satysfakcji z pełnionej misji. W imieniu wszystkich obywateli, którzy zawdzięczają Państwu poczucie bezpieczeństwa, dziękuję za tę trudną służbę. Życzę również sukcesów w życiu prywatnym i składam wyrazy uznania dla Rodzin, które wspierają Państwa w każdych okolicznościach - napisał w liście Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie medale i odznaczenia otrzymali:

Medal Złoty za Długoletnią Służbę:

asp. szt. Andrzej Witów, asp. szt. Tomasz Maciejko, Sabina Maj

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymał:

asp. szt. Adam Chroł

Złotą Odznakę Zasłużony Policjant: insp. Robert Muraszko oraz podinsp. Piotr Cioła

Brązową Odznakę Zasłużony Policjant otrzymali:

asp. szt. Radosław Apanowicz, mł. asp. Jacek Kasprzyk, asp. szt. Marcin Trochimczuk

Podczas święta na wyższe stopnie służbowe awansowało łącznie 86 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Obchody Święta Policji to także doskonała okazja na uhonorowanie zasług i zaangażowania w pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nadinsp. Tomasz Klimek wręczył Medal za Zasługi dla Policji Hannie Mierzejewskiej – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.  

Uroczystość w KMP w Elblągu została przeprowadzona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Powrót na górę strony