Aktualności

Policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Miał 0,6 promila alkoholu. Odpowie przed sądem za przestępstwo

Data publikacji 23.04.2021

Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 30-letniego kierowcę, który jechał w stanie nietrzeźwym. Mężczyzna miał 0,6 promila alkoholu w organizmie. To wystarczy żeby odpowiedział za przestępstwo. Stracił prawo jazdy i grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w czwartek (22.04.2021r.) w miejscowości Zaścianki (gm. Młynary). Policjanci zatrzymali do kontroli osobowego volkswagena. Policjanci przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu, którego pomiar wykazał 0,6 promila. Funkcjonariusze przekazali samochód rodzinie, a samego kierującego po czynnościach zwolnili. 30-latek odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwym. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. 

Policjanci przypominają!

 

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

 

Oprócz tego, że za jazdę w stanie nietrzeźwym grozi kara do 2 lat więzienia, to taki kierowca musi liczyć się z grzywną minimum 5 000 złotych. W przypadku kierującego, który złamał sądowy zakaz jego kara zwiększa się nawet do 5 lat.

 

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

 

- zmniejsza szybkość reakcji

- ogranicza pole widzenia

- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

 

Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

(js/kh)

Powrót na górę strony