Aktualności

Tolkmicko: Katyń… ocalić od zapomnienia

Data publikacji 22.09.2021

Przed Ośrodkiem Kultury w Tolkmicku posadzone zostały Dęby Pamięci. Uroczystość odbyła się 22 września 2021 roku. Akcja jest realizowana z programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Jej organizatorami byli

Celem Programu jest uczczenie bohaterów zamordowanych przez NKWD w 1940 r., a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko. Na uroczystości zostały posadzone dwa Dęby na cześć Józefa Wierzbowskiego oraz Jana Barczyńskiego aspirantów Policji Państwowej. Poza tym odsłonięta została tablica pamiątkowa z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość poprzedzono Mszą św., która odprawiona została w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku. Patronat nad  uroczystością objął Urząd  Miasta i Gminy w Tolkmicku, Burmistrz Tolkmicka Magdalena Dalman oraz Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej.

Na uroczystości obecni byli: Senator RP Bogusława Orzechowska, Poseł na Sejm RP Robert Gontarz, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Margerita Filip przewodnicząca Rady Miejskiej w Tolkmicku, insp. Robert Muraszko Komendant Miejski Policji w Elblągu, Mariusz Potoczny Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg, Bartosz Januszewski przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, ksiądz Józef Grochowski Proboszcz Parafii Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku a także burmistrzowie, wójtowie zaprzyjaźnionych gmin oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska i przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej oraz Związku Sybiraków.

Józef Wierzbowski urodził się  9 marca 1895 roku w Dźwierznie koło Torunia. W dniu 15 kwietnia 1921 roku został przyjęty do służby w Policji Państwowej. Przed 1939 wraz z żoną i dziećmi zamieszkał w Tczewie i tam pełnił służbę w Komendzie Powiatowej w Tczewie jako Przodownik. We wrześniu 1939r. został zmobilizowany, a po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski został wzięty do niewoli w Kowlu. Wraz z innymi został osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Zginął wiosną 1940 roku w Twerze. Odznaczony pośmiertnie Odznaką Pamiątkową Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 przez Prezydenta Rzeczpospolitej w Londynie oraz Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”. 5 listopada 2007roku pośmiertnie został awansowany przez aspiranta Policji Państwowej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsę.

Jan Barczyński urodził się w 1898 w Stojanowie, woj. Lwowskiej. Do wybuchu wojny mieszkał i pracował w Tarnopolu, pełniąc funkcję płatnika Komendy Wojewódzkiej. W nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej i osadzony w obozie w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze, pochowany w Miednoje. Pozostawił żonę i syna Zbigniewa. Na liście jeńców wojennych NKWD z 9 kwietnia 1940r. figuruje pod nr.020/2.Odznaczony pośmiertnie Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”  i Odznaką Pamiątkową Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939.

Przy tablicach upamiętniających pomordowanych policjantów posadzono symboliczne dęby pamięci a także złożono wieńce.

Celem programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest uczczenie bohaterów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Każdy dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej.

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Powrót na górę strony